Vláknina

Vláknina

Rozenáváme dva druhy vlákniny – štepitelnou a neštěpitelnou . Štěpitelná je bsažena ve vločkách, luštěninách, ořechách, semenech, ovoci a zelenině, neštěpitelná pak v obilninách a zrnech.

Štěpitelná vláknina

Štěpitelná vláknina zpomaluje trávící systém a přispívá tak k lepšímu využití energie . U pokrmů chudých na štěpitelnou vlákninu hladina cukru rychle stoupá, což je sice dobré jako zásobárna energie, ale i rychle klesá. U uhlovdanů, které jsou bohaté na vlákninu, hladina cukru stoupá velmi pomalu a velmi pomalu také klesá. Štěpitelná vláknina napomáhá též ke snižováni hladiny cholesterolu. Zdrojem jsou zejména sušené meruňky, ovesná kaše a čočka.

Neštěpitelná vláknina

Neštěpitelná vláknina urychluje průchod potravy trávícím traktem, předchází tak zácpě, hemeroidům a dokáže snižovat riziko vzniku střevních chorob. Pomáhá zbavit se škodlivin.

Zdrojem této vlákniny jsou neloupaná zrna, celozrnné potraviny, ovoce a zelenina (a jejich slupky).

Není však dobré jíst příliš mnoho této vlákniny, neboť ztěžuje tělu získávání zinku, železa a vápníku (kvůli kyselině fytové). Lepší je konzumovat neštěpitelnou vlákninu v celozrnné mouce a chlebu, neboť kyselina fytová se pečením snižuje. Naopak bychom neměli jíst více jak lžičku otrub denně, neboť otruby obsahují kyselinu fytovou z velké části.

 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *