Popis

Původ psa

Pes domácí je největší domestikovaná šelma a nejstarší domestikované zvíře vůbec, provázející člověka minimálně 14 tisíc let. Obecně se předpokládá, že se jedná o zdomácnělého a umělým výběrem změněného vlka obecného. Celosvětová populace psů je odhadována na 500 miliónů, přičemž toulavých a opuštěných psů je minimálně 370 miliónů, nezisková organizace 600million odhaduje počet jen toulavých psů na světě právě na 600 miliónů zvířat.

Úloha psa v lidské společnosti byla vždy rozmanitá, člověku je pomocníkem při lovu nebo při přehánění stád, zaujímá funkci strážce majetku, svého majitele a dalších domácích zvířat, používá se k přepravě nákladů, jako tažný nebo saňový pes, může být cvičen po použití v ozbrojených složkách či k asistenci hendikepovaným osobám. Zvláště v západní kultuře je nezastupitelná jeho funkce jako společníka člověka. Ve východní a jihovýchodní Asii a tradičně i v Evropě sloužil pes i jako potravinové zvíře, viz psí maso. Pes je také důležitým laboratorním zvířetem. V zemích třetího světa psi žijí v okolí domorodých vesnic psi obecně nazývanípáriové jen ve volném vztahu s lidmi. Pes dingo je domácím psem zdivočelým do té míry, že žije zcela nezávisle na člověku. Zdivočelí a toulaví psi jsou hygienickým problémem mnoha velkých měst, v přírodě je zdivočelý pes považovaný za škodnou, která ohrožuje divoká zvířata a dobytek. Tito psi jsou též rezervoárem vztekliny a v 99 % případů vztekliny u člověka nákaza pochází právě od toulavých psů.

V České republice jsou chovány přibližně 1 až 2 miliony psů. Chov psů je na celostátní úrovni upravován zákonem na ochranu zvířat proti týráníveterinárním a mysliveckým zákonem. Místní vyhlášky pak upravují konkrétní podmínky týkající se držení psů, jejich pohybu na veřejných prostranstvích a poplatků ze psů. Celostátní evidence psů neexistuje, evidován je pouze počet lovecky upotřebitelných psů podle mysliveckého zákona – 30 624 kusů k 31.12.2006 a dále plemenné knihy evidují počty zapsaných štěňat s průkazem původu.

 • Rasy psů

AAfgánský chrtAkita-inuAljašský malamutAmerický foxhoundAmerický kokršpanělAmerický stafordšírský teriérAnatolský pastevecký pesAnglický buldokAnglický foxhoundAnglický chrt grejhound (Greyhound)Anglický kokršpanělAnglický mastifAnglický setrAnglo-francouzský honič de Petite VenerieAppenzellský salašnický pesArgentinská dogaAriégeoisArtésko-normandský basetArtoiský honičAtlašský vlčákAustralský silky teriérAzavak, Azavažský chrt

B

Balkánský honičBarzoj – Ruský chrtBasenjiBaset (Basethaund, Basset Hound)Bavorský barvářBedlington teriérBernský salašnický pesBíglBígl HarierBillyBladhaund (Bloodhound)Bordeauxská dogaBorder kolieBorder teriérBosenský hrubosrstý honičBrakýř jezevčíkovitý alpskýBrazilská filaBriardBriquet griffon vendéenBullmastifBulteriér (Bullteriér, Bull Terrier)

C

Cao de Castro Laboreiro

Č

Čau-čauČerno-tříslový coonhound americkýČerný teriérČivava dlouhosrstáČivava krátkosrstá

D

Dánská dogaDobrmanDrever (brakýř jezevčíkovitý švédský)Dunker

E

Entlebuchský salašnický pesErdelteriérEstrelský pastevecký pes

H

Hokkaido-KenHolandský pinčHovawart

I

Irský setrIrský vlkodavItalský corso pesItalský chrtík

J

Jezevčík králičí dlouhosrstýJezevčík králičí drsnosrstýJezevčík králičí krátkosrstýJezevčík standardní dlouhosrstýJezevčík standardní drsnosrstýJezevčík standardní krátkosrstýJezevčík trpasličí dlouhosrstýJezevčík trpasličí drsnosrstýJezevčík trpasličí krátkosrstýJorkšírský teriér

K

Kanárská dogaKarelský medvědí pesKavkazský pastevecký pesKnírač malýKnírač středníKnírač velkýKolie dlouhosrstáKrašský ovčák

L

Labradorský retrívrLeonberger

M

Maďarský chrt

N

Německá dogaNěmecký ovčák

P

Pudl středníPudl toyPudl trpasličíPudl velký (královský)

R

Rotvajler

S

Saluki – Perský chrtSamojedSibiřský huskySkotský setr, GordonsetrSkotský teriérSloughi – arabský chrtSvatobernardský pes (Bernardýn)

Š

ŠarpejŠi-tzu (Shih-tzu)

V

Vipet (Whippet)

W

West highland white teriér

Z

Zlatý retrívr

 • Srst psa

 • Srst psa je tělní pokryv psa domácího, který ho chrání před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí. Mezi stovkami současných plemen psů je mnoho rozdílů co se týče délky, struktury i barvy srsti, přesto má srst psa základní stavbu srsti savců – je tvořena jednotlivýmichlupy, které vyrůstají z kůže, přičemž silnější krycí chlup se nazývá pesík a jemnější a kratší chlupy tvoří podsadu.
  • 1 Struktura srsti
  • 2 Druhy psí srsti
  • 3 Štěněčí srst
  • 4 Línání
  • 5 Bezsrstost
  • 6 Zbarvení srsti
  • 7 Literatura
  • 8 Reference
  • plemenitba-deleni
  • plemenitba-t1
  • policejní psy

   • Psy i feny Německé ovčáky, Malinoise – výrazné aportéry a obranáře
   • Psy i feny Německé ovčáky, Malinoise, Labradorské retrievery, Špringeršpaněly – výrazné aportéry
   • Sporty

   • AGILITY-šikovnost
    Tento sport,který pochází z Anglie a připomíná koňský parkur.Není však úplně tak jednoduchý,vyžaduje talent psa a absolutní ovladatelnost.Aby pes proběhl bravurně všemi překážkami vyžaduje se o něj šikovnost a hbitost.Psovod by měl být v dobré fyzické kondici a i když jej může dělat každý,je třeba brát ohled na zdravotní stav obou sportovců.
    AGILITY CROSS-běh psovoda se psem v přírodním terénu
    V této aktivitě jde o překonávání přírodních i umělých překážek pro psa společně s psovodem.
     
    BIKEJÖRING-cyklista a pes
    Patří mezi oblíbené sporty a je vlastně možností provozovat tažný sport v teplých měsících.Pes nebo pár má klasický postroj a táhne psovoda na kole.V této disciplíně je důležitá poslušnost a ovladatelnost psa.Souhra obou sportovců je velmi důležitá pro bezpečnou jízdu.Trénovat začínáme až pes dosáhne fyzické dospělosti.
    CANICROSS-terénní běh se psem
    Jedná se o přirozený běh v přírodním terénu,je vhodný pro zdatnější sportovce.Pes musí mít ukončený tělesný vývoj a také musí být zcela zdráv.Soutěž a závody se obvykle dělí do kategorie mužů a žen,dále na mládež a veterány.
    COURSING-sportovní štvanice
    Běh v přírodním terénu za umělou návnadou.Tato sportovní aktivita je založena na loveckém pudu psa.Běží se čistě v přírodních překážkách,stromy keře,voda a cílem je ulovit kořist taženou navijákem na tenkém lanku.
    DOGDANCIG-tanec se psem
    K tanci se hodí jakýkoliv pes,který má velmi pozitivní vztah k pánovi a dá se dobře motivovat.Výsledkem takového tance je vlastně sestava cviků v souhře s psovodem dosazené do rytmu hudby.Ke cvičení je potřeba jen dostatečný prostor.
    DOGFRISBEE-létající talíř
    Psovod musí obratně nadhodit talíř a po psovi se žádá,aby jej aportoval ještě ve vzduchu.Při takovém sportu trénujeme psa v obratnosti a zároveň můžeme obdivovat jeho akrobatické kousky.Tento sport se hodí pro temperamentní hravé psy.
    FLYBALL-létající míček
    Tento sport pochází z Kalifornie a je vhodný pro temperamentní a hravé psy.Pes je vyslán psovodem přes čtyři stejné překážky k „vrhacímu boxu“,tam pes musí tlapou zmáčknout prkénko,aby odpálil míček,který musí rychle chytit a též jej rychle přinést přes překážky zpět svému psovodovi.Soutěží se na čas.
    DOGTREKKING-náročná turistika se psem
    Kynologický extrémní a vytrvalostní sport určený jen pro otrlé sportovce,kteří jsou schopni přežít v přírodě v jakýchkoliv podmínkách.Oba by měli zvládnout překonat až stokilometrové vzdálenosti v časovém limitu,etapa je vyznačena na mapě organizátorem.Psovod nese předepsanou povinnou výbavu,pes nesmí být „na volno“.
    HANG TIME-zákus psa do visícího peška 
    Pes vyskočí a zakousne se do visícího peška v základní výšce 1,5m.Měří se čas zákusu psa ve vzduchu.
     HIGH JUMP-výskok do výšky
    Jedná se o výskok do výšky na zavěšeného peška,který se zvyšuje.Vítězí ten pes,který skočí nejvýš.
    MONDIORING-sportovní výcvik
    Výcvik se skládá ze tří disciplín-poslušnost,skoky a obrana.Tyto cviky se předvádí za sebou,tím se liší od ostatních zkušebních řádů,kde se cviky provádí jednotlivě.Mondioring je zaměřen na prověření povahy a je kladen důraz na ovladatelnost a ukázněnost.
    Byl schválen pracovní kynologií FCI.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *