Bílkoviny

Bílkoviny

V lidském těle se tvoří asi z 20 aminokyselin různé typy bílkovin. Ty jsou důležité pro obnovu buněk, vytváření enzymů a hormonů. Průměrnému člověku stačí získat 8 aminokyselin, které jsou nepostradatelné (esenciální).  Nejvíce bílkovin se nachází v potravinách živočišného původu, v potravinách rostliných je nalezneme také, jsou však často nazývány jako neplnohodnotné, což je zavádějící. Ne všechny druhy neobsahují všechny potřebné aminokyseliny. Je však vhodné jíst několik druhů rostlinné potravy. Přesto je lepší jíst více rostlinou stravu , neboť živočišné potraviny nám dávají mnoho nasycených tuků a cholesterolu. Kominací např. luštěnin, těstovin, brambor a obilnin je dobrým příkladem. Měli bychom volit potraviny, které mají nižší obsah nasycených kyselin, jako např. drůbež, ryby, netučné sýry a mléko. Nejlepší je je kombinovat se škrobovitými potravinami s vysokým obsahem vlákniny. Doporučná dávka bílkovin je 10-15% denní spotřeby kalorií. Nadbytečné množství bílkovin může způsobit ztrátu vápníku a neprospívá ani našemu celkovému zdraví.

Při dietním režimu bychom však neměli bílkoviny redukovat, naopak jich jíst více, asi 20-30 % z celkového energetického příjmu (tuky 20-30 %, sacharidy 45-55 %).Jsme tak chráněni pře úbytkem svalové hmoty a poklesem imunity. Bílkoviny navíc mají sytící efekt, dlouho po nich není hlad. Při sportu se hodí mít při ruce bílkovinové koncentráty . Jsou plnohodnotné, s minimálním množstvím sacharidů a tuků.

I přesto by neměly být bílkoviny základním zdrojem energie, tím by měly zůstat tuky a sacharidy . Při příliš velké konzumaci bílkovin hrozí různá nebezpečí. Z nejznámějších uveďme např. aterosklerozu a osteoporozu.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *