Zdravá výživa

O zdravé výživě

Již Aristoteles pravil, že zdraví je nejdůležitější kvalita těla. Stejně tak i Hippokrates věděl, že složky naší výživy mají vliv na naše tělo. V poseldní době mnoho odorníků zkoumá vliv potravin na naše zdraví a výzkumy nejsou u konce. Přesto víme o potravinách mnoho a můžeme rozlišovat ty zdravé, méně zdravé a nezdravé.

Pokud budeme jíst zdravě, můžeme se vyhnout některým chorobám (mrtvice, cukrovka, rakovina…), či alespoň snížit možnost jejich výskytu. Stejně tak lze předcházet obezitě, podporovat svou psychiku a svěžest. Ve spojení s tělesnou aktivitou můžeme docílit vyrovnané osobnosti s kondičkou a bez stresu.

Jíst zdravě samozřejmě není nejjednodušší a nejlevnější, ale s trochout snahy se o to může pokusit každý z nás. Nejdříve si musíte vytyčit cíl a motivaci , jinak u zdravého životního stylu nevydržíte příliš dlouho. Dále si musíte ujasnit, čeho se chcete a čeho se musíte vzdát . Pokud je někdo zvyklý na čokoládu, alkohol, kouření či tučné maso, jen tak se určitě na zdravou výživu nepřeorientuje. Musí si uvědomit, že ke svému cíli může jít po kouskách a časem mu ani „závislost“ nebude chybět.

Pokud řešíte problém peněžní, věřte, že pokud to nebudete přehánět (jako že nic se nemá přehánět), nevyjde vás nákup o moc dráž než doteď. Zdravé potraviny jsou sice dražší, ale člověkovi jich stačí sníst méně než obvyklých potravin, tudíž jich ani nemusíme kupovat mnoho. Např. snídaně složená z plátku celozdrného chleba s lučinou a rajčetem zasytí více než dva bílé rohlíky se salámem.


Komentáře

Zdravá výživa — 1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *